żywioły saszy
Cztery żywioły Saszy Załuskiej

Cztery żywioły Saszy Załuskiej

Żywioły Saszy to seria autorstwa Katarzyny Bondy. W jej skład wchodzą cztery książki kryminalne: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony oraz Czerwony Pająk. Autorka od lat skupia się na tworzeniu kryminałów z elementami powieści obyczajowej. Nic zatem nie ma w tym dziwnego, że po żywioły saszy sięgnęły setki czytelników. To seria charakteryzująca się zrównoważonym tempem akcji, wyrazistą i charyzmatyczną bohaterką, świetnie poprowadzonymi postaciami drugoplanowymi i klimatem wiecznego zagrożenia. Jednak ma i swoje minusy. Jakie?

Czy warto sięgnąć po tę serię?

Katarzyna Bonda wie, jak pisać kryminalne zagadki i wywoływać w czytelniku chęć dowiedzenia się czegoś więcej. To między innymi dzięki temu jej książki czyta się tak prosto, łatwo i przyjemnie. Jednak za lekkim stylem pojawia się często nieprzemyślana fabuła, przez co powieści Bondy wydają się nie do końca dopracowane. Żywioły Saszy to seria, która zawiera w sobie dwie świetne powieści (pierwsza i druga część cyklu) oraz dwie, które wywołać u odbiorcy mogą sporo czytelniczej złości. Zakończenie serii należy do jednego z bardziej kuriozalnych finałów w historii polskich powieści kryminalnych, a bohaterowie z rozdziału na rozdział zaczynają zachowywać się coraz bardziej, jak nie oni sami, a ktoś inny.

A zaczęło się tak dobrze

Żywioły Saszy, choć prezentują nierówny poziom, są zdecydowanie historią, po którą warto sięgnąć. Każda z książek to przyjemna i szybka lektura na jeden lub dwa dłuższe wieczory. Bonda pisze lekko i nie celuje w ambitniejszą literaturę. Dzięki temu jej teksty nie sprawiają wrażenia, jakby chciały przedstawić czytelnikom coś więcej. To po prostu niezobowiązująca i niewymagająca myślenia rozrywka.

Krótka charakterystyka serii pod tytułem Żywioły Saszy:

– kryminalny cykl, na który składają się cztery książki,

– jedna z najpopularniejszych serii autorstwa Katarzyny Bondy,

– trzymająca w napięciu historia,

– charyzmatyczna bohaterka z tajemniczą przeszłością.