żywioły saszy
Kryminalna seria o profilerce Saszy Załuskiej

Kryminalna seria o profilerce Saszy Załuskiej

Po sukcesie powieści z cyklu o psychologu śledczym Hubercie Meyerze Katarzyna Bonda stworzyła kolejną intrygującą serię. Tym razem zagadki kryminalne rozwiązuje profilerka Sasza.

Kilka słów o serii

Historie z Saszą Załuską to najbardziej poczytne książki autorki, która określana jest jako “królowa polskiego kryminału”. Żywioły Saszy (Tania Książka) okazały się wielkim sukcesem czytelniczym. W 2018 roku Bonda została za ten cykl dwukrotnie wyróżniona nagrodą Wielkiego Pocisku (za najlepszą polską powieść oraz serię kryminalną).

Na co czytelnik może liczyć podczas lektury tego cyklu? Na pewno na bardzo dokładnie zarysowane i osadzone tło polityczno-obyczajowe naszego kraju. Autorka słynie z niezwykle starannych opisów. Do tego ciekawie skonstruowane postacie. Sama Sasza aż do końca serii jest bardzo zagadkową bohaterką. No i przede wszystkim wciągające wątki kryminalne.

Kolejność tomów o Saszy Załuskiej

Seria Cztery żywioły Saszy Załuskiej to tetralogia kryminalna, a więc cykl, który składa się z czterech części. Jakie tytuły wchodzą w skład serii? Są to kolejno:

-Pochłaniacz (tom 1)

-Okularnik (tom 2)

-Lampiony (tom 3)

-Czerwony Pająk (tom 4)

Jak wskazuje nazwa cyklu, w każdej z części bohaterka mierzy się z jakimś konkretnym żywiołem. W tomie 1 jest to powietrze, w tomie 2 ziemia, w tomie trzecim ogień, a w ostatnim woda.

Akcja “Pochłaniacza” rozgrywa się na pomorzu. Rozpoczyna ją retrospekcja do 1993, kiedy to ginie dwoje nastolatków. Historia ta będzie mocno związana ze śledztwem, jakie zleci profilerce właściciel sopockiego klubu muzycznego, który boi się o swoje życie.

W “Okularniku” spotykamy Saszę na Podlasiu. Profilerka chce odpocząć i nie myśleć o pracy. Nic z tego. Czeka ją tutaj kolejna makabryczna sprawa, której początek da porwanie panny młodej z wesela, w którym uczestniczy Sasza.

“Lampiony” to z kolei powrót do przeszłości Załuskiej, która nie daje jej spokoju. W tej części profilerka będzie musiała zmierzyć się z łódzkim podpalaczem.

Żywioły Saszy kończy “Czerwony Pająk”, gdzie akcja toczy się w związku z porwaniem córki Saszy. W tej finałowej części Załuska podejmuje własne śledztwo, by odnaleźć swoje dziecko. I odkrywa, że nie tylko ona jej szuka. Znowu odzywa się przeszłość.

Historia słynnej profilerki wyszła również poza ramy książek. W 2020 roku na podstawie serii powstał serial Żywioły Saszy-Ogień. Czy twórcom i aktorom udało się oddać klimat tego kryminalnego cyklu? O tym już zdecydują fani książek.